Czy dom drewniany może być ekologiczny?

dom z bali

Współcześnie działania związane z ekologią, stanowią coraz bardziej istotny argument przy podejmowaniu różnych decyzji. Jedną z dziedzin na które ma szczególny wpływ jest wybór domu. Biorąc go pod uwagę wiele osób decyduje się na wybranie domu z drewna. Czy zatem drewniany dom może być ekologiczny?

Stały adres – dom z drewna

dom drewnianyDrewniane domy kojarzą się zazwyczaj, z miejscami w których można spędzić wakacje. Nic bardziej mylnego, obecnie budowane tego typu domy, umożliwiające mieszkanie w nich przez cały rok. Domy z bali całoroczne zapewniają taki sam a nawet wyższy komfort jak domy murowane. Są one wyposażone w nowoczesne technologie, które oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu komfortu umożliwiają funkcjonowanie takiego domu zgodnie z ekologią co sprawia, że nie są one tak bardzo uciążliwe dla środowiska. Według portalu budujzdrewna.pl domy drewniane z bali dzięki zastosowanym rozwiązaniom umożliwiają między innymi :

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania,
  • łatwość ich izolacji,
  • brak konieczności wykonania elewacji.

Wszystkie te czynniki sprawiają, iż decydując się na zamieszkanie w takim domu, zyskamy nie tylko wysoki komfort lecz także dom w którym będziemy żyć w zgodzie z naturą. Dodatkowym atutem jest fakt, iż taki dom wygląda o wiele bardziej estetycznie co będzie szczególnie ważne w przypadku gdy chcemy aby znajdował się w pobliżu lasu. Dużym ułatwieniem będzie także urządzenie jego wnętrza, gdyż w takim wypadku nie będziemy musieli martwić się o kolor ścian czy rodzaj podłogi, ponieważ wszystkie te elementy będą wykonane z jednolitego materiału.

Czysta budowa domów drewnianych

domy szkieletoweJeśli już zdecydowaliśmy się zamieszkać w domu z drewna i chcemy aby był on wybudowany według naszego indywidualnego projektu, powinniśmy zapoznać się z technologią budowy takich domów. Budowa domów drewnianych przebiega w krótszym czasie, dzięki czemu unikniemy długiego oczekiwania na upragniony efekt.  Szukając firmy, która zajmie się budową naszego domu powinniśmy zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Zajmujące się takimi zleceniami firmy, posiadają wieloletnie doświadczenie oraz wyspecjalizowanych pracowników dzięki którym ich praca przebiega w szybki i płynny sposób. Posiadają one także niezbędny ciężki sprzęt budowlany dzięki któremu prace budowlane przebiegną bez komplikacji, co sprawi, że nasz dom powstanie w mgnieniu oka.  Dzięki sprawnie przeprowadzonej budowie będziemy mieć pewność, że  nasz dom spełni wszystkie nasze założenia i będziemy mogli cieszyć się jego komfortem przez wiele lat.

Dodatkowe elementy

wiata z drewnaMając już gotowy dom wiele osób postanawia umieścić w jego pobliżu obiekt umożliwiający przechowywanie różnych przedmiotów czy też zaparkowania samochodu. Najczęstszym rozwiązaniem jest wiata garażowa drewniana. Według www.ekspertbudowlany.pl dzięki jej lekkiej konstrukcji wykonanej z drewna jej budowa nie zajmuje dużo czasu a także nie wymaga wykonywania betonowych elementów. Te czynniki przyczynią się do tego, iż podobnie jak nasz dom, miejsce w którym będziemy parkować samochód nie będzie wymagało zbytniej ingerencji w otaczającą przyrodę. Tak wybudowana wiata, umożliwi nie tylko zaparkowanie samochodu lecz także stanie się idealnym miejscem na przechowywanie różnych przedmiotów takich jak sprzęt ogrodniczy czy rowery. Dodatkowym plusem będzie fakt, iż nie zaburzy ona estetyki terenu naszej działki a przy odpowiednim dobraniu materiału którym pokryjemy jej dach, osiągniemy spójną całość.

Odpoczynek na łonie natury

zadaszenie tarasuOstatnim elementem o którym należy pomyśleć jest wykonanie tarasu na którym będziemy mogli odpocząć czy spotkać się ze znajomymi. Domy z drewna posiadają tarasy wykonane już na etapie ich budowy. Sprawia to, iż materiał z którego są wykonane jest jednolity z tym który został użyty przy budowie domu. Jedyną rzeczą o której musimy pomyśleć jest zadaszenie tarasu. W tym wypadku najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykonanie go z drewna. Zapewni to nie tylko spójność z resztą budynku ale także idealnie wkomponuje się w otoczenie, dzięki czemu nasz dom będzie miał bardziej ekologiczny wygląd. Warto pomyśleć aby materiał z którego będzie wykonany był odpowiednio zabezpieczony, gdyż takie czynniki jak deszcz czy śnieg mogą spowodować jego stopniowe uszkodzenie a także niszczenie.

Podsumowując temat

Jeśli chcemy aby nasze życie było jak najbardziej zgodne z ekologią, powinniśmy zdecydować się na zamieszkanie w drewnianym domu. Jego konstrukcja nie wymaga bowiem używania zaawansowanych technologi, przez co jest ona bardziej zgodna z naturą. Najważniejsze jednak jest abyśmy to my sami czuli się w nim dobrze co zapewni nam, iż będziemy cieszyć się bliskością i poszanowaniem natury.  

Dodaj komentarz