Co to są toryczne soczewki?

Jeszcze do niedawana osoby cierpiące na astygmatyzm zmuszone były do noszenia okularów ze szkłami cylindrycznymi. Dziś nie jest to jednak konieczne, bo do wyboru mają soczewki, które nie tylko poprawiają jakość widzenia, ale też redukują poboczne objawy tej wady wzroku, np. bóle głowy.

Kto powinien nosić toryczne soczewki?

soczewki toryczneAstygmatyzm to jedna z częściej występujących wad wzroku. Dotyczy osób dorosłych i dzieci. Towarzyszy najczęściej dalekowzroczności lub krótkowzroczności. Jest spowodowana brakiem symetryczności rogówki (nie jest okrągła, a bardziej przypomina piłkę do rugby), przez co obraz jest zniekształcony. Objawem astygmatyzmu jest również problem z czytaniem drobnego druku oraz częste mrużenie oczu. Pojawić się również mogą symptomy poboczne, m.in. silny ból głowy czy wrażenie napięcia oczu. Astygmatyzm stosunkowo łatwo zdiagnozować. Okulista stwierdzi tę wadę już podczas pierwszej wizyty. U pacjenta wykonuje się elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej lub keratometrię. Astygmatyzm wymaga korygowania za pomocą odpowiednio dobranych szkieł. Należy nosić okulary lub soczewki toryczne. Niwelują wadę, zapewniają prawidłową ostrość widzenia, ale są też bardzo komfortowe w noszeniu, o ile są właściwie pielęgnowane na co dzień. Wybierając soczewki toryczne warto zadbać o to, by wyróżniały się wysoką przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu nie dopuści się do ich niedotlenienie. Ta cecha jest również istotna, by utrzymać właściwy poziom nawilżenia oka, a co za tym idzie – maksymalny komfort noszenia soczewek kontaktowych. Mogą być one wykonane z delikatnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Ich noszenie jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy są odpowiednio pielęgnowane, do czego przyda się płyn do soczewek. Pomaga on usunąć z powierzchni soczewki wszystkie zanieczyszczenia i nie dopuszcza do ich przesuszenia. W przypadku soczewek miesięcznych, a więc noszonych najczęściej przez cały dzień, wlewa się go również do specjalnego dwukomorowego pojemnika i w ten sposób przechowuje soczewki przez noc.

Alternatywą dla okularów w przypadku astygmatyków są soczewki toryczne. Obecnie można je kupić w niemal każdym sklepie okulistycznym. Zanim jednak się zdecydujemy na ten krok, warto skonsultować się z okulistą, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj soczewek oraz nauczy nas, w jaki sposób je zakładać, ściągać i pielęgnować.