Co na wyposażeniu powinno mieć zautomatyzowane gospodarstwo?

rozrzutnik obornika

Automatyzacja gospodarstwa to w dzisiejszych czasach także i w Polsce niemal standard. Trudno się temu dziwić, zważywszy na to jak ciężka bywa praca na roli i jak dużą wydajność muszą osiągnąć takie gospodarstwa by ich prowadzenie było opłacalne. Jakie zatem rozwiązania powinny być stosowane w zautomatyzowanych gospodarstwach?

Systemu do wentylacji zboża – jakie znaczenie ma ich stosowanie?

wentylacja zbożaNa wydajność gospodarstwa rolnego wpływ ma nie tylko ilość zebranych plonów, ale przede wszystkim ich jakość, a co za tym idzie bardzo ważne jest to w jaki sposób są one przechowywane. Należy pamiętać o tym, że świeżo zebrane zborze ma wysoki poziom wilgotności, a także dużą liczbę zanieczyszczeń biologicznych, dlatego bardzo ważne jest to by mokre zborze oczyścić z tych zanieczyszczeń, a także zacząć suszyć i schładzacz. Pozwoli to nam zahamować procesy życiowe zboża, dzięki czemu będzie ono lepszej jakości jak i dłużej zachowa swoją przydatność do spożycia. Jeśli chodzi o przechowywanie zbóż to standardowo do tego celu wykorzystuje się silosy, niemniej warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są różne silosy, które różnią się od siebie, zapewniając nieco inne warunki przechowywanym plonom. Co ważne, jeśli chodzi o jakość ziarna bardzo ważne jest jego odpowiednie podsuszanie. Według www.farmer.pl obecnie standardowo stosuje się dwa rozwiązania, mianowicie:

  • suszenie poprzez wentylacje,
  • suszenie termiczne.

Należy jednak zaznaczyć, że choć suszenie termiczne jest metodą bardzo efektywną to jednak pochłania ono bardzo wiele energii, co sprawia, że w przypadku niektórych rodzajów upraw nawet połowa kosztów związanych z uprawą może być wynikiem procesu suszenie. Jeśli chodzi natomiast o systemy do wentylacji zboża, to zwykle sprawdzają się one dość dobrze, niemniej należy pamiętać o tym, że gdy na zewnątrz utrzymuje się dużą wilgotność powietrza tak zwane przesuszanie zboża może powodować jego nawilgocenie, a wówczas i tak konieczne jest dodatkowe dogrzewanie zboża.

Własny prąd dla gospodarstwa – turbiny wiatrowe

turbiny wiatroweJak już wspomnieliśmy powyżej prowadzenie gospodarstwa rolnego może być dość kosztowne z racji wysokiego zużycia prądu, a co za tym idzie dobrze jest zautomatyzowane gospodarstwo wyposażyć w systemy, które umożliwiają wytwarzanie własnej energii. Dość ciekawą choć niezbyt popularną alternatywą mogą się w tym wypadku okazać turbiny wiatrowe pionowe. Tego rodzaju turbiny w odróżnieniu do tych standardowych o osi poziomej działają bez względu na kierunek wiatru, dzięki czemu ich montaż jest zwykle zdecydowanie łatwiejszy. Dodatkowo nie ma w ich przypadku aż tak dużego znaczenia ilość przeszkód, dzięki czemu łatwiej znaleźć dla nich miejsce na gospodarstwie. Turbiny wiatrowe o osi pionowej są także niższe, a co za tym idzie tańsze i łatwiejsze w montażu, dlatego stanowią one dość atrakcyjną alternatywę dla gospodarzy, którzy szukają sposobu na obniżenie kosztów prowadzenie gospodarstwa. Niemniej należy pamiętać, że zawsze montaż takiej turbiny wiatrowej poprzedzony powinien być przeprowadzeniem odpowiednich analiz, które określą to na ile wydajna będzie taka turbiny i czy w danej lokalizacji jej montaż będzie opłacalny.

Paszowozy – sposób na usprawnienie procesu karmienia

PaszowozyW przypadku gospodarstw hodowlanych najważniejszym elementem, jeśli chodzi o automatykę jest usprawnienie procesu karmienia trzody hodowlanej. Zasadniczo na dzień dzisiejszy w tym względzie dostępne są dwa rozwiązania, mianowicie paszowozy i paszociągi, przy czym choć to właśnie paszociągi są w zasadzie typowym rozwiązaniem z zakresu automatyki to jednak ich montaż nie zawsze okazuje się możliwy, jak i jest to dość kosztowna inwestycja. Dlatego warto rozważyć alternatywę jaką są wozy paszowe. Takie wozy są zdecydowanie tańsze, a jednocześnie przyspieszają one z dobrym skutkiem proces karmienia. Dodatkowo zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań by rozwiązanie to wykorzystywać tak w przypadku dużych jak i małych gospodarstw hodowlanych.

Wydajne nawożenie pól a rozrzutniki obornika

przyczepaUsprawniając prace na gospodarstwie warto także pomyśleć o rozwiązaniach, które przyspiesza i ułatwią nawożenie pól. W tym względzie zwykle konieczne okazuje się zainwestowanie w takie rozwiązanie jakim są rozrzutniki do obornika. Zasadniczo są to naczepy, które przyłącza się do ciągnika, co umożliwia szybkie i równomierne rozprowadzenie po polu obornika czy innych nawozów. Dodatkowo część rozrzutników wykorzystywana może być także jako przyczepy samorozładunkowe, dzięki czemu jest to dość wszechstronne rozwiązanie z zakresu automatyki w gospodarstwie.

Krótko podsumowując

Rozwiązań, które dobrze się sprawdzą w zautomatyzowanym gospodarstwie zasadniczo jest bardzo dużo. To na jakie z pośród nich warto się zdecydować zależy przede wszystkim od tego jaka jest specyfika danego gospodarstwa i jego rozmiar.

Dodaj komentarz