Style takie jak rustykalny, vintage czy boho promują w dużym stopniu naturalność i powrót do elementów kiedyś nierozerwalnie związanych z naszym życiem. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne, ale także praktyczne. Jedną z nich może być powrót do częstszego sięgania po naturalne tkaniny, takie jak na przykład len.
Jak dbać o rzeczy uszyte z lnu?
Len jest materiałem wykorzystywanym przez nas od tysiącleci. Siemię lniane ma wiele prozdrowotnych właściwości, zaś z łodyg tej rośliny produkuje się włókna, służące do wyrobu sznurków, sznurów i tkanin. W zależności od grubości tego włókna, można uzyskać delikatną przędzę do produkcji luksusowego lnianego batystu, mocną dratwę albo pakuły do uszczelniania drewnianego budynku. Obecnie len przerabia się przede wszystkim na tkaniny o różnej grubości i różnej gramaturze, które mogą być farbowane albo też posiadać naturalny, szaro-beżowy odcień. Poza odzieżą, nie tylko na lato, produkty z lnu to także pościele, ręczniki, obrusy czy serwetki. Doskonałym pomysłem jest uszycie z lnu ściereczek do kuchni albo też chlebaka. Len jest materiałem bardzo wytrzymałym i świetnie znosi pranie w wysokich temperaturach. Nie tylko nie straci na urodzie, ale wręcz na niej zyska: stanie się bardziej miękki i delikatny. Możliwość wygotowania lnu jest ważna z punktu higieny. Pościele, ręczniki czy kuchenne ścierki powinniśmy prać w możliwie jak najwyższej temperaturze, jeśli jednak posiadamy produkty bawełniane, zwykle nie zaleca się prania ich w temperaturze wyższej niż czterdzieści stopni.
Ze względu na swoją charakterystyczną fakturę i właściwości, len stanowi dobry materiał na domowe tekstylia, zarówno dekoracyjne, jak i używane na co dzień, na przykład w kuchni. Produkty szyte z lnu mogą być droższe od bawełnianych, jednak są też znacznie od nich trwalsze.