Bawełniane prześcieradła – jak o nie dbać?

By łóżko prawidłowo spełniało swoją funkcję, a więc gwarantowało dobry sen i komfort, należy o nie właściwie dbać. Nie chodzi tylko o regularną wymianę pościeli czy zabezpieczenie materaca, ale też prawidłowy dobór prześcieradła czy kołdry. Jakie są rodzaje tego rodzaju produktów? Jakie prześcieradło wybrać – klasyczne czy z gumką? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Prześcieradła z jerseyu czy lniane?

bawełniane prześcieradła jersey - sklepKompletując pościel do łóżka swojego i dzieci, kupujemy nie tylko kołdrę i poszewkę, ale też prześcieradło. Jest to typ pościeli, który rozkłada się na całej powierzchni materaca (jest od niego większy). Jego zadaniem jest zachowanie wygody oraz komfortu snu. Prześcieradła szyte są z różnego rodzaju materiałów, m.in. bawełny, lnu, satyny i frotte. Najpopularniejsze w ostatnim czasie są bawełniane prześcieradła jersey – sklep, zarówno stacjonarny, jak i internetowy, będzie mieć ich bardzo szeroki wybór. Tradycyjnie prześcieradła były białe, i choć nadal właśnie w takim kolorze znajdują się w naszych domach, pojawiają się też w wielu innych barwach. Można je dobrać odpowiednio albo pod kolor sypialni, albo i pościeli. Hitem ostatnich lat są prześcieradła z gumką. Są bardzo praktyczne, bo łatwo je założyć (gumkę naciąga się na brzegi materaca). Idealnie rozkładają się na powierzchni łóżka, dzięki czemu nie tworzą się żadne zagniecenia. Docenią to zwłaszcza osoby, których sen bywa niespokojny oraz rodzice małych dzieci. Pod prześcieradło w każdym przypadku warto też położyć wodoodporny pokrowiec zabezpieczający przez zmoczeniem, ale też zmniejszający ryzyko reakcji alergicznej u osób z alergią na roztocze kurzu domowego. A z jakiego materiału prześcieradło wybrać? Wyprodukowane z lnu jest delikatne, przepuszcza powietrze, ale też jest droższe. Uszyte z satyny też nie każdemu odpowiada. Najbardziej uniwersalne wydaje się więc być bawełniane prześcieradło jersey. Ma delikatną i miękką powierzchnię, wyróżnia się wysoką gramaturą i dobrej jakości dzianiną. Nie trzeba go prasować, bo po złożeniu znikają wszystkie zagniecenia.

Pościel i prześcieradło należy regularnie wymieniać (co najmniej raz na dwa tygodnie) oraz prać w wysokich temperaturach. Po wyschnięciu trzeba je dobrze wysuszyć i złożyć. Najlepiej by mogły być swobodnie ułożone w szafie (bez zbędnego ucisku). Do prania pościeli i prześcieradeł zaleca się stosować hipoalergicznego proszku do prania oraz płynu do płukania.