Balonik na wywołanie porodu

 

Istnieją narzędzia medyczne, które są wielofunkcyjne. Ich różnorodność w zastosowaniach może nas bardzo zadziwić. Jedno z takich narzędzi wynalazł amerykański chirurg Frederick Foley w latach 30 ubiegłego wieku. Jest to cewnik pęcherzowy, który ma również zastosowanie w położnictwie. Cewnik, który odprowadza mocz pacjentów leżących może być narzędziem wywołującym poród? Tak, to możliwe. 

Słynny balonik wywołujący poród

cewnik foleyaWykorzystywany jest w położnictwie, w celach wywołania porodu u kobiety ciężarnej. Cewnik foleya najczęściej jest sylikonowy, lub wykonany z lateksu. Na jednym z końców znajduje się zbiornik (balonik), który po umieszczeniu w szyjce macicy, lub pęcherzu napełnia się solą fizjologiczną. W ten sposób znajduje się on w stałej pozycji i trudno o jego wypadnięcie. Jest trzecią w kolejności, wśród najczęściej stosowanych metod wywołania porodu, zaraz po oksytocynie i masażu szyjki macicy. Jak to się dokładnie odbywa? Wykorzystywany u kobiet ciężarnych, które mają wskazania do wywołania porodu. Warunek jest jeden – musi być samoistnie powstałe co najmniej jedno centymetrowe rozwarcie szyjki macicy. Wówczas cewnik foleya wprowadza się do szyjki macicy i napełnia solą fizjologiczną. W ten sposób balonik uciska na szyjkę od wewnątrz, skłaniając ją do większego rozwarcia i szybszego postępu porodu. Zakłada się go na okres około 24 godzin, jednak w większości przypadków nie wymaga on usunięcie przez lekarzy, ponieważ w momencie spełnienia swojej funkcji (powiększenia rozwarcia i doprowadzenia do skurczy macicy) wypada sam. Samo aplikowanie urządzenia w szyjce macicy jest dość nieprzyjemne dla przyszłej rodzącej, ale bardzo często spełnia swoją funkcję i doprowadza do początku akcji porodowej. Cewnik ten jest również wykorzystywany w urologii, który pełni swoją funkcję poprzez prawidłowe odprowadzanie moczu pacjenta. Nie tylko pacjentów leżących, ale przede wszystkim podczas operacji chirurgicznych.

Według badań cewnik ten wykazuje bardzo dużą skuteczność jako środek wywołujący poród i jest bezpieczny dla rodzącej i dziecka. Ponadto doskonale sprawdza się w urologii. Przed użyciem lekarz musi dokładnie sprawdzić czy u pacjentki nie występują przeciwwskazania, które mogą doprowadzić do powikłań. Możemy go zakupić w standardowym sklepie medycznym.