Apteczka zgodna z normą DIN

Pierwsza pomoc jest tematem, który przerabiają już dzieci w szkole podstawowej. Poznają sposoby reanimowania osób poszkodowanych, układania w bezpiecznej pozycji, oraz ogólnego postępowania w momencie wypadku, albo kontaktu z osobą poszkodowaną. Większość dorosłych osób nie umie, lub boi się udzielić pierwszej pomocy, bo nie chcą wyrządzić komuś krzywdy.

Co zawierają apteczki DIN 13157?  

apteczka din 13157Chyba każdy z nas miał kontakt z apteczką pierwszej pomocy, kiedy się przeciął, skaleczył w trakcie domowych obowiązków, czy kiedy złamał rękę  na wakacjach. Teoretycznie każdy zna zawartość apteczki i mniej więcej wie do czego służą jej poszczególne elementy, ale mało kto ich używa w sytuacji zaistniałego wypadku. Na polskim rynku znajdziemy mnóstwo apteczek, które różnią się między sobą zawartością, wyglądem i rozmiarem. Nie mamy obowiązku posiadania jej w domu, ale za to każdy kierowca musi ją mieć na wyposażeniu samochodu i każdy pracodawca musi ją zakupić dla zatrudnionych przez siebie pracowników. Im większe ryzyko wypadku, tym bogatsze powinno być jej wyposażenie. Apteczka DIN 13157 jest zgodna z normą unijną, która nakazuje zawarcie w niej konkretnych artykułów. Musi się w niej znaleźć między innymi zestaw jednorazowych plastrów w różnym rozmiarze, aby można je było dopasować do konkretnej rany, a także komplet opatrunków przykładanych na rany na ciele i kilka sztuk na oko, gdyż mają specyficzny kształt. Niezbędnym elementem są także bandaże, które dobrze żeby były zwykłe i elastyczne, o przydadzą się do owijania opatrunków na miejscach skaleczeń i też do lekkiego usztywnienia. Bandaże świetnie izolują ranę od bakterii i zanieczyszczeń. Apteczka musi zawierać specjalne chusteczki nawilżone spirytusem, które są niezastąpione do przemywania i odkażania ran. Nigdy nie wiemy kiedy zdarzy się wypadek wymagający naszej interwencji, dlatego warto posiadać dobrze wyposażoną apteczkę. 

Wkłady do apteczek możemy kupić w każdym sklepie medycznym, a apteczki samochodowe, kupimy też w sklepie motoryzacyjnym. Najtańszą apteczkę dostaniemy już za niecałe dziesięć złotych, ale nie będzie ona miała zadowalającego wyposażenia, gdyż w tej cenie możemy liczyć jedynie na parę plastrów, opatrunków, chustę elastyczną i bandaż. Nie warto na jej zakupie oszczędzać, bo może nam bardzo pomów.